Strona główna E USŁUGI E Diagnostyka wymienników ciepła

Diagnostyka i kontrola szczelności wymienników ciepła

Osady i zanieczyszczenia gromadzące się podczas eksploatacji wymiennika ciepła mogą doprowadzić do stopniowego pogorszenia parametrów pracy i znacznego spadku jego wydajności. Pozostawione przez dłuższy czas mogą spowodować całkowite zatkanie elementów wymiennika, doprowadzając do trwałych uszkodzeń. Regularna diagnostyka wymiennika ciepła z kontrolą szczelności pozwala na wczesne wykrycie usterek i nieprawidłowości, przedłużając żywotność wymiennika ciepła. Diagnostyka i kontrola szczelności wymiennika ciepła wykonywana jest również jako jeden z etapów regeneracji wymiennika.

Firma RAD-MAR, to kompleksowe centrum serwisowe do czyszczenia, kontroli szczelności, diagnostyki oraz regeneracji wymienników ciepła.

Wodna próba szczelności wymiennika ciepła

wodna proba szczelnosci

Wodna próba szczelności wymiennika ciepła umożliwia stwierdzenie wycieków zewnętrznych spowodowanych np. uszkodzonymi uszczelkami oraz wewnętrznych przebić między płytami wymiennika.

Wodna próba szczelności wymiennika ciepła polega na napełnieniu wymiennika wodą i zwiększenia ciśnienia do poziomu testowego. Stosowana jako wstępna diagnoza wymiennika lub po zakończeniu prac serwisowych w celu sprawdzenia poprawności montażu wymiennika.

wodna proba szczelnosci wymiennika ciepla

Kontrola szczelności metodą wodorową

kontrola szczelnosci metoda wodorowa

Kontrola szczelności metodą wodorową to nowoczesna, prewencyjna metoda badania pozwalająca wykryć nieszczelność na długo przed wystąpieniem poważniejszej usterki. Stosowana mieszanka azotu i wodoru jest sterylna i obojętna chemicznie. Posiada dopuszczenie do kontaktu z żywnością.
Najbezpieczniejsza metoda badania z technicznego i fizycznego punktu widzenia.

Kontrola szczelności metodą wodorową doskonale sprawdza się w przemyśle spożywczym między innymi do:

  • kontroli szczelności płytowych oraz rurowych wymienników ciepła,
  • kontroli szczelności zaworów nalewowych oraz kopuły zbiorczej urządzeń rozlewniczych,
  • kontroli szczelności spawanych elementów instalacji
    technologicznych.
badanie szczelnosci wodorem

Aby zapewnić niezawodność i efektywność wymienników ciepła, wykorzystujemy często kontrolę szczelności metodą wodorową. Ta nieniszcząca metoda testowania pozwala na higieniczne i dokładne wykrywanie potencjalnych wad, takich jak nieszczelności, pęknięcia i otwory. Dzięki wczesnej kontroli szczelności metodą wodorową nasze usługi mogą pomóc uniknąć awarii sprzętu, utraty produktów oraz przestojów w produkcji.

Kontrola szczelności metodą wodorową przeprowadzane jest przez naszych wyspecjalizowanych i profesjonalnych serwisantów na sprzęcie będącym naszą własnością.

Ekspertyza płyt wymiennika ciepła przy użyciu penetrantów UV

plyty wymiennika testowane penetrantem uv

Sprawdzanie stanu powierzchni płyt pod kątem występowania mikropęknięć, wżerów, rys i dziur. Polega na wnikaniu w głąb materiału tzw. penetranta, który charakteryzuje się wysoką zwilżalnością względem badanego materiału i wnika w jego wąskie przestrzenie.

Penetrant zawiera barwniki, których wskazania obserwuje się przy promieniowaniu ultrafioletowym (UVA). Barwniki te pod działaniem promieniowania UV świecą najczęściej kolorem żółto – zielonym i są dobrze widoczne na ciemnym tle.

plyta wymiennika w swietle uv

Posiadamy odpowiednio wykwalifikowany personel oraz specjalistyczne urządzenia wymagane do prawidłowego i zgodnego z przepisami wykonywania kontroli i prób szczelności wymienników ciepła. Z wykonanych czynności sporządzamy odpowiednie protokoły.

Oferujemy diagnostykę i kontrole szczelności wymienników ciepła na terenie całego kraju oraz na miejscu w naszym warsztacie.

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi proponowanymi przez nas usługami: